Rõuge lapsed osalesid Võru maakonna laste folklooripäeval Osulas
14. mail peeti Osulas Harjumäel Pühajõe kaldal 36. Võru maakonna laste folklooripäeva “Igal lapsel oma pill”, kus osales üle 170 lapse, teiste seas ka Rõuge lasterühm Ööbikud ja Haanja õppekoha 1.–3. klassid.
Laste folklooripäeva peetakse selleks, et rahvalaulu, -mängu ja -tantsu pärimust hoida ja mäletada – esivanemate kombel pärimustantse tantsida, pärimuslikke mänge mängida ning meisterdada endale vahvaid pille.
Maakonna laste folklooripäeval osales 11 rühma: Võru Kreutzwaldi kooli 3.a klass, laste rahvatantsurühmad Riburadapidi I ja Riburadapidi II, Rõuge põhikooli Rõuge õppekoha lasterühm Ööbikud ja Haanja õppekoha 1.–3. klassid, Kuldre kooli lapsed, Pärliine pererühma lapsed, Puiga põhikool 3. klass, Vastseliina gümnaasiumi lasterühm, Parksepa keskkooli 1.–4. kassi laste rahvatantsurühm ning Osula kooli Mängumopsud.
Eesti rahvakultuuri keskuse Võrumaa rahvakultuurispetsialist Aigi Pall meenutas avasõnades, et Võru maakonna laste folklooripäeva traditsioon on väga pikk ja väärikas. “Täna siin mängides, lauldes ja pille meisterdades hoiame elus meie vanemate teadmisi ja oskusi ning saame neid edasi kanda oma lastele,” sõnas Pall ja avaldas heameelt, et lapsi ka tänavusest folklooripäevast oli palju osalemas.
Võru valla kultuuri- ja noorsootöökeskuse direktor Maarika Rosenbergi ütles, et ka sündmuse toimumiskoht valiti selle järgi, et seal on oma lugu ja pärimus. Seda tutvustas lähemalt Kati Soon oma töötoas. Folklooripäeval oli kokku seitse töötuba. Iga rühm said osaleda kolmes töötoas. Töötubasid juhendasid Ain ja Merike Vaher, Kati Soon, Kristi Vals, Aigi Pall, Ülle Ermel, Annika Eliste ja Eda Hirson koos teiste abilistega.
Laste folklooripäeva tantsiti pärimustantse, mängiti pärimuslikke mänge ning meisterdati endale vahvaid pille. Folklooripäev algas ühise sabatantsuga ning lõppes kontserdiga, kus sai kuulda laste töötoas meisterdatud pillide kokkukõla.
Rõuge põhikooli Haanja õppekoha 2. klassi klassijuhataja Anne Heier oli Võru maakonna laste folklooripäeval kolmandat korda ning tema sõnul on tegemist väga hästi korraldatud sündmusega. Haanja lapsi köitis Annika Eliste juhendatud töötuba, kus meisterdati marakaid. “Lastele meeldib meisterdada ja sellepärast jäi see töötuba neile ka eriti meelde. Hea on näha, et väike väänik on vahepeal neist välja läinud ja nad on innukalt kaasa teinud,” ütles Heier. Lisaks meeldis lastele väga ka Kati Soone töötuba ning neile pakkus palju lõbu “Kivikuju” mäng.
Võru maakonna laste folklooripäeva “Igal lapsel oma pill” korraldas Osula kool eesotsas Kristina Siska ja Tiina Männega. Sündmus toimus koostöös Võru valla kultuuri- ja noorsootöökeskuse, Osula külaseltsi, Võrumaa arenduskeskuse ja Eesti rahvakultuuri keskusega.
Sündmuse lõppedes avaldasid lapsed soovi, et järgmine folklooripäev võiks toimuda Rõuges. Kas võtame väljakutse vastu?